Wrastające paznokcie

wrastającepaznokcieJest to bolesna dolegliwość, która może skutecznie utrudnić swobodę poruszania się. Problem najczęściej dotyczy palucha stopy.

Z przypadkiem wrastającego paznokcia mamy do czynienia w momencie, kiedy płytka paznokcia wbija się w miękką tkankę wału paznokciowego. Do takiego stanu może dojść poprzez uraz mechaniczny, infekcje, uprawianie niektórych dyscyplin sportowych, nieprawidłowe, zbyt głębokie obcinanie paznokcia a także noszenie źle dopasowanego obuwia. Również genetyczne predyspozycje mogą być przyczyną tej dolegliwości.

Początkowo może wystąpić niewielki ból w obrębie wału paznokciowego po stronie, po której paznokieć wrasta pod skórę. Z czasem dolegliwość może przerodzić się w stan zapalny, co wydłuża proces leczenia. Może również dojść do rozprzestrzenianie się zakażenia na skórę i tkankę podskórną całego palca.

W gabinecie podologicznym pacjent może uzyskać porady odnośnie prawidłowego
i skutecznego leczenia wrastających paznokci. Nie zawsze wiąże się to z leczeniem chirurgicznym – znane są również mniej inwazyjne metody, takie jak tamponada, klamry drutowe, metalowe, plastikowe.
Aby uniknąć problemu wrastającego paznokcia należy:
- zadbać o wygodne, dobrze dobrane obuwie
- należy przestrzegać higieny stóp
- należy prawidłowo obcinać paznokcie

Tamponada
To podstawowy zabieg zapobiegający wrastania płytki paznokciowej ze stanem ropnym zapalnym. Polega na umieszczeniu opatrunku w wale okołopaznokciowym nasączonym preparatem o działaniu przeciwzapalnym. Tak założony opatrunek powoduje poprawę stanu zapalnego oraz odseparowuje paznokieć od wału paznokciowego przynosząc ulgę.

Klamra drutowa
Zakładana w bardzo zaawansowanych deformacjach paznokcia, również przy stanach zapalnych i ropnych. Klamra ma za zadanie odciągnąć wrastający paznokieć i wyprostować macierz paznokcia. Sposób działa klamry jest zbliżony do działania aparatu ortodontycznego za zębach. Poprzez działanie odpowiednią siłą klamra zmienia tor wzrostu paznokcia
i wyciąga go z wału paznokciowego.

Klamra korygująca (metalowa, plastikowa)
Zakładana w przypadku lekkich deformacji paznokcia bez stanów zapalnych. Klamra naklejana jest na płytkę paznokcia bezboleśnie. Zapobiega wrastaniu paznokcia w naskórek
i koryguje jego wzrost.